Galenus

Vitamín A, retinol

Vitamín A

Charakteristika

Je to tmavočervená látka, která účinkem ultrafialového záření v přítomnosti kyslíku ztrácí účinnost. Z chemického hlediska se jedná o retinol.

1 mg retinolu = 6 mg beta karotenu

Aktivita tohoto vitamínu se uvádí v mezinárodních jednotkách a platí přepočet 1 mg retinolu = 5.000 m.j..

Vepřová játra

Přirozené zdroje

Vyskytuje se především v játrech, vaječném žloutku a másle. V rostlinách se vyskytuje ve formě karotenů, nejčastěji jako beta karoten.

Průměrný obsah vitamínu A v potravinách (mg / kg)
hovězí maso0,3
vepřové maso0,3
skopové maso0,1
drůbež0,8
ryby1,2
játra hovězí80
játra vepřová55
rybí olej65
mléko0,75
máslo16
tvrdý sýr5
vejce4

Denní potřeba

děti 2 500 m.j.; děti od 8 let 3 000 - 3 500 m.j.; ženy 4 000 - 4 200 m.j.; muži 4 500 - 5 000 m.j.; kojící ženy 6 000 m.j.; U těhotných žen se nedoporučuje vyšší dávka než 5 000 m.j., jinak může ohrozit vývoj plodu.

Doporučená denní dávka vitamínu A jako trans-retinol je v ČR stanovena vyhláškou na 800 μg, což odpovídá 4 000 m.j.; v přepočtu na beta-karoten je to necelých 5 mg. Nejvyšší přípustné množství vitamínu A v denní dávce je stanoveno na 2 000 μg, což odpovídá 10 000 m.j.; v přepočtu na beta-karoten je to 12 mg.

Projevy předávkování

Při dlouhotrvajícím příjmu nadbytku vitamínu A může dojít ke zvýšenému vypadávání vlasů, krvácení z nosu a k revmatickým bolestem v kloubech. Objevují se bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Některé ženy mohou mít problémy s nepravidelnou menstruací. Při velmi vysokých dávkách může dojít k poškození jater. Při předávkování v průběhu těhotenství mohou nastat poruchy nervového a kardiovaskulárního systému u dítěte.

Aby se předešlo možnému předávkování, doporučuje se konzumovat doplňky výživy obohacené vitamínem A současně s vitamínem E a se zinkem, neboť obě tyto látky zlepšují vstřebávání vitamínu A v játrech.

Projevy nedostatku

Nedostatek vitamínu A se projevuje šeroslepostí a při dlouhodobějším nedostatku poruchami růstu. Jsou popsány souvislosti nedostatku vitamínu A s poruchami kůže, ať už se jedná o onemocnění akné, nebo různých vředových onemocnění. Dlouhodobý nedostatek, zejména před otěhotněním a v průběhu těhotenství, může způsobit poruchy pohlavních orgánů budoucího dítěte a výrazně ovlivnit sekundární sexuální projevy v období dospívání. Není vyloučeno, že potlačené projevy ženskosti a mužství v dospělosti mohou mít příčinu v nedostatečném příjmu karotenu nebo vitamínu A u matky.

Biochemická aktivita

vitamínu A spočívá v procesu vidění. Přisuzuje se mu i vliv na vývoj kostí, obnovu kůže a sliznic žaludku a střev, i když nepřímý. Tento vliv lze spíše přisuzovat kyselině retinové, která z vitamínu A vzniká. V posledních letech je kyselina retinová předmětem zájmu výzkumníků jako protinádorový faktor u kožních onemocnění.

Zatímco vitamín A je možné předávkovat v případě beta karotenu tento případ nebyl prokázán. Proto je výhodnější potravou zajistit přísun dostatečného množství beta karotenu a tím umožnit tělu vytvořit si tolik vitamínu A, kolik právě potřebuje. Nevyužitý beta karoten je vyloučen z těla ven. Upřednostnění konzumace beta karotenu před vitamínem A je žádoucí zejména u těhotných žen.

Retinol

Vyšší příjem beta karotenu je vhodný i z důvodu jeho antioxidační schopnosti. V posledních letech probíhá intenzívní výzkum v oblasti biochemie reaktivních radikálů, které v těle vznikají a studuje se mechanismus, kterým tělo účinek těchto radikálů eliminuje. Mnoho výsledků nasvědčuje tomu, že beta karoten hraje spolu s vitamíny C a E velmi důležitou roli při ochraně vlatních buněk před účinky právě těchto radikálů. Poznání tohoto mechanismu a plné jeho objasnění se však vyžádá ještě mnoho úsilí vědců.

Související články

Vitamíny

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.vitaminyplus.cz

www.kerbet.cz