Galenus

Vitamín B<sub>1</sub>, thiamin

Vitamín B1

Charakteristika

Vitamín B1 nebo-li thiamin, je v čistém stavu krystalická látka, velmi dobře rozpustná ve vodě. V kyselém prostředí je poměrně termostabilní. Tuto stabilitu však rychle ztrácí v neutrálním a zásaditém prostředí.

Vepřové maso

Při tepelném zpracování zásadotvorných poživatin bývají proto ztráty thiaminu velmi vysoké. Nezanedbatelnou roli hraje přítomnost dalších látek v tepelně zpracovávaných potravinách. Například při pečení masa dochází jen k 15%-ním ztrátám, neboť jej zřejmě chrání přítomné bílkoviny. Thiamin je často vázán do složitějších skoučenin a proto ani u vývarů nemusí být ztráty příliš vysoké. Při zpracovávání moučných výrobků se ztráty pohybují podle složení těsta mezi 20 - 35%, při zahřívávní mléka přibližně 15%. Ztráty thiaminu mohou způsobovat také enzymy, obsažené v některých poživatinách. U fazole a rýže se vyskytuje enzym, který thiamin rozkládá. Podobný enzym byl nalezen i u některých mořských ryb. Zajímavým poznatkem může být zjištění, že významně zvýšený příjem kyseliny askorbové (vitamínu C), výrazně urychluje rozklad thiaminu. v doplňcích výživy by proto tyto dva vitamíny neměly být obsaženy současně, pokud je obsah vitamín C vyšší než 150 mg.

Přirozené zdroje

Thiamin se vyskytuje především v pivovarských kvasnicích, mase, celozrnné mouce a ve vaječném žloutku.

Průměrný obsah thiaminu v potravinách (mg / kg)
hovězí maso1
vepřové maso6
telecí maso0,8
drůbež2
ryby2
játra hovězí3
játra vepřová6
mléko0,6
máslo0,6
tvrdý sýr0,5
vejce1,5
mrkev1,2
petržel1,1
brambory1,6
květák1
paprika červená1,4
špenát1,5
zelí0,9
fazole2,5
čočka4,6
kukuřice, zrno4
rýže5
rýže loupaná1,3
pšenice5
pšeničná mouka1,8
žitná mouka2
bílý chléb1
mateřské mléko0,18
pivo16
pivovarské kvasnice suš.50

Denní potřeba

Jako denní potřeba se uvádějí v odborné literatuře hodnoty pro děti 0,6 mg, děti od 8 let 0,9 mg, ženy 1,2 mg, muži 1,6 mg a kojící ženy 1,8 mg.

Doporučená denní dávka thiaminu je v ČR stanovena vyhláškou na 1,1 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 10 mg.

Thiamin se v těle neukládá, tělo vylučuje momentální nadbytek močí a proto je nutné tento vitamín průběžně dodávat. Stejně jako u všech ostatních vitamínů skupiny B, není vhodné tento vitamín dlouhodobě užívat samostatně, neboť se porušuje vzájemná rovnováha mezi všemi vitamíny a efekt užívání se ztrácí.

Projevy předávkování

Pravidelný vysoký příjem tohoto vitamínu není zcela bezpečný. Jeli podávána měsíc dávka přibližně 5 mg za den, mohou se objevit silné bolesti hlavy, podrážděnost, nesoustředěnost a nespavost. Určitou výjimku tvoří lidé s výrazně zvýšenou fyzickou námahou, jako jsou například aktivní sportovci. Avšak ani v tomto případě by neměl být denní příjem vyšší než 3 mg.

Potřeba tohoto vitamínu vzrůstá při horečce a při kojení. Potrava bohatá na bílkoviny a tuky snižuje potřebu thiaminu, naopak bohatá na cukry potřebu thiaminu zvyšuje.

Pro organismus není vhodná jednorázová vysoká dávka. Velké dávky zintenzivňují činnost štítné žlázy a také produkci inzulínu.

Projevy nedostatku

Projevem dlouhotrvajícího nedostatku je onemocnění, označované jako beri-beri. Nedostatek thiaminu postihuje především periferní nervový systém, trávicí ústrojí a srdečně-cévní systém. Projevuje se především celkovou duševní únavou a pocitem psychické a duševní opotřebovanosti.

Biochemická aktivita

thiaminu spočívá v jeho zapojení se do přeměny cukrů a reakcí vedoucích k získávání energie. Efektivní působení tototo vitamínu v těle je podmíněno současným spolupůsobením niacinu, riboflavinu a kyseliny panthotenové.

Thiamin

Související články

Vitamíny

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.vitaminyplus.cz

www.kerbet.cz