Galenus

Vitamín B<sub>3</sub>, niacin

Vitamín B3

Charakteristika

Vitamín B3 se označuje také jako vitamín PP a vyskytuje se ve dvou formách. Jednak jako kyselina nikotinová neboli niacin, někdy považovaná za provitamín. Druhou formou je amid kyseliny nikotinové, neboli niacinamid, považovaný za vlastní vitamín. V čistém stavu jsou to bezbarvé krystalické látky, poměrně stálé a dobře rozpustné ve vodě. Obě formy jsou fyziologicky stejně účinné. Vzhledem k jejch stálosti jsou ztráty při zpracovávání a uchovávání potravin malé. Většinou jsou nižší než 10%.

Rýže

Přirozené zdroje

Vyskytuje se především v játrech, pivovarských kvasnicích, rybím mase a vejcích. Z rostlinných zdrojů jsou to především pšeničné klíčky, pšeničná celozrnná mouka, hrách a rýže.

Průměrný obsah niacinu v potravinách (mg / kg)
hovězí maso60
vepřové maso45
telecí maso65
drůbež70
ryby60
játra hovězí180
játra vepřová195
mléko5
máslo1,5
tvrdý sýr16
žloutek2
hlávkový salát2,5
brambory1,8
brambory10
květák6
špenát7
fazole25
kukuřice, zrno20
rýže loupaná60
pšenice55
pšeničná mouka12
žitná mouka16
mateřské mléko1,7
pivovarské kvasnice suš.110

Denní potřeba

Jako denní potřeba se uvádějí hodnoty pro děti 6 mg, děti od 8 let 10 mg, ženy 14 mg, muži 18 mg a kojící ženy 20 mg. Pokud strava obsahuje dostatek aminokyselin tryptofanu, lze tyto dávky snížit. Po výpočty výživné hodnoty potravy se vychází z poznatku, že ze 60 mg tryptofanu vznikne v těle přibližně 1 mg niacinu.

Doporučená denní dávka niacinu je v ČR stanovena vyhláškou na 16 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 500 mg.

Niacin nemá schopnost se v těle ukládat do zásoby a proto musí být zajištěn jeho pravidelný přísun

Projevy předávkování

nejsou popsány. Má to zřejmě souvislost se schopností niacinu vytvářet komplexy s kyselinou adipovou, glutamovou a jinými organickými kyselinami a tím i schopnost těla případný nadbytek odstraňovat. Pouze při aplikaci některých antibiotik a současné konzumaci doplňků, obohacených tímto vitamínem může dojít ke vzniku zarudnutí kůže a tvorbě červených skvrn. Také v případě onemocnění zeleným očním zákalem, vředovými, případně jaterními onemocněními, musí být konzumace tohoto vitamínu schválena lékařem.

Projevy nedostatku

Nedostatek niacinu způsobuje pelagru, která se projevuje kožními ekzémovými onemocněními, průjmy a nervovými poruchami. Menší nedostatek může vyvolat bolesti hlavy, slabost a problémy s trávením. Vliv niacinu na zpomalení onemocnění cukrovkou I. typu nebyl doposud jednoznačně prokázán, i když se podobné zmínky v populárněji zpracovaných publikacích objevily. Tuto informaci je však nutno zatím brát s určitou rezervou a je třeba vyčkat na výsledky rozsáhlejších a systematicky vedených klinických testů. Zvýšená konzumace alkoholu, používání antikoncepčních prostředků obsahujících estrogeny a některé prášky na spaní mohou mít za následek vyvolání deficitu niacinu v těle.

Biochemická aktivita

Niacinamid je součástí dvou koenzymů označovaných jako NAD a NADP. Tyto koenzymy působí jako přenašeče vodíku a mají životně důležitou roli v látkové přeměně, při získávání energie a při tvorbě nových sloučenin. Zapojuje se do mechanismů regulace krevního tlaku a sehrává roli při syntéze pohlavních hormonů.

Související články

Vitamíny

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.vitaminyplus.cz

www.kerbet.cz