Galenus

Vitamín B<sub>5</sub>, kyselina pantothenová

Vitamín B5

Charakteristika

Vitamín B5 neboli kyselina pantothenová je olejovitá, nažloutlá kapalina celkem dobře rozpustná ve vodě. Je stabilní ve slabě kyselém nebo neutrálním roztoku. V kyselejším nebo zásaditějším prostředí se za tepla rozkládá. Velmi snadno reaguje s četnými prvky za vzniku různých solí, označovaných jako pantothenan. Tyto jsou podstatně stabilnější, než vlastní kyselina pantothenová. Výraznější ztráty při přípravě pokrmů vznikají pouze u kyselejších jídel. V převážné většině jídel nejsou ztráty vyšší než 10 až 15%.

Žloutek

Přirozené zdroje

Kyselina pantothenová a její soli se vyskytují hlavně v kvasnicích, v játrech, ledvinách a ve vejcích. V rostlinných zdrojích je její obsah nižší. Malé množství je v mléce.

Průměrný obsah kyseliny pantothenové v potravinách (mg / kg)
hovězí maso10
vepřové maso12
drůbež6
ryby15
játra hovězí80
játra vepřová50
mléko3,3
tvrdý sýr2,1
vejce - žloutek70
hlávkový salát1
brambory6
květák13
špenát2
zelí1
fazole8
kukuřice, zrno8
rýže6
pšenice12
pšeničná mouka6,6
žitná mouka4,2
bílý chléb1,6
pivovarské kvasnice suš.160

Denní potřeba

děti 3 mg, děti od 8 let 5 mg, ženy 6-8 mg, muži a kojící ženy 10 mg. Někteří lékaři však doporučují dávky téměř dvojnásobné. Vzhledem k dostatečnému obsahu v potravinách je denní potřeba kryta potravou. Přítomnost kyseliny pantothenové v komplexních vitamínových doplňcích je však opodstatněná, neboť je žádoucí zajistit její dostatečný přísun do těla v okamžiku zvýšeného přísunu ostatních vitamínů skupiny B. Všechny tyto látky se svým účinkem vzájemně doplňují a podporují.

Doporučená denní dávka kyseliny pantothenové je v ČR stanovena vyhláškou na 6 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 40 mg.

Projevy předávkování

Podle dosud známých poznatků zřejmě tělo přijímá pouze potřebné množství a nadbytečné množství prostě nevyužívá. O negativních projevech se nezmiňují odborné publikace ani v případech injekční aplikace.

Projevy nedostatku

Nedostatek kyseliny pantothenové v naší stravě není vlastně prokázán. V populárnějších článcích se sice uvádí údaje o zvýšené podrážděnosti, depresivních stavech, alergii, poruchách zažívacího ústrojí, zácpě a vzniku kožních defektů jako důsledek nedostatku tohoto vitamínu, avšak na tomto místě je nutné zdůraznit, že tyto projevy byly zaznamenány pouze v případech umělého navození nedostatku tohoto vitamínu. Lze však připustit, že některá antibiotika, alkohol, stres a některé antikoncepční přípravky omezují vstřebatelnost a celkovou účinnost kyseliny pantotenové.

V některých článcích se objevují informace o příznivém vlivu tak zvaných megadávek kyseliny pantothenové na zrychlení pohybu tráveniny ve střevě a tudíž zdůvodnění jejího blahodárného účinku proti zácpě. Jsou doporučovány dávky až 3 g. Pozorný čtenář si jistě všimne, že tato dávka je 500x vyšší než denní doporučovaná dávka. Na mimořádně vysoké dávky různých látek organismus prostě reaguje výrazně zvýšenou peristaltikou střeva, protože je to pro něj nenormální stav a jedinou jeho účinnou obranou může být jeho rychlé vyprázdnění. Takže bude asi rozumné brát informaci o blahodárných účincích kyseliny pantothenové proti zácpě s úsměvem a notnou rezervou.

Na IV. světovém kongresu vitaminologů bylo prezentováno, že kyselina pantothenová zabraňuje ukládání LDL cholesterolu na stěnách cév, zvyšuje jeho pohyblivost a podporuje účinnost lipolytických enzymů, bránících vzniku tukových radikálů. Určitě zajímavý poznatek čekající na ověření ve velkém klinickém testu. Určité poznatky však vyvolává další sdělení poukazující na fakt, že při aplikaci 900 mg pantothenanu dochází ke snižování hladiny cholesterolu. Tato dávka je 150x vyšší, než doporučená a je jenom otázkou, zda ke snížení hladiny cholesterolu nedochází vlivem zrychleného pohybu tráveniny střevem a tím ke snížení rychlosti jeho zpětné resorbce do krve. Navíc se ví, že kyselina pantothenová vyvolává odezvu na zakončení periferních nervů, což samo o sobě vede k aktívnější peristaltice střeva.

Naproti tomu byly publikovány zajímavé informace o zvýšeném obsahu kyseliny pantothenové v extraktech, nějakým způsobem spojených s rozmnožováním. Ať se jedná o zvýšený obsah v jikrách, vaječnících, dokonce i včely a mravenci krmí své královny potravou se zvýšeným obsahem tohoto vitamínu. Koneckonců i slepičí žloutek obsahuje poměrně vysoký obsah.

Biochemická aktivita

Biochemická aktivita kyseliny pantothenové souvisí s její účastí ve složité molekule koenzymu A. Tato látka je zapojena do tolika metabolických procesů, že snad neexistuje v těle proces, který by nějakým způsobem nebyl koenzymem A ovlivňován. Jednou z mnoha reakcí, kterou koenzym A výrazně ovlivňuje, je syntéza bílkovin. A protože jsou vlasy tvořeny také bílkovinou, byl odtud jen krůček k tvrzení, že kyselina pantothenová je důležitá pro zdravý vývoj a růst vlasů. Potud snad opodstatněné konstatování skutečnosti. Ovšem logiku ztrácí představa, že by se tato kyselina měla nějak vstřebávat do vlasu, a tam se snad zapojit do nějakých reakcí, které by měly vést k jeho zpevnění, zvýšení lesku a snad i vyživování. Vlas je sice tvořen bílkovinou, ale je to již mrtvá struktura, bez jakékoliv metabolické aktivity. Tyto reakce probíhají pouze v kořínku vlasu a ten je zapuštěn hluboko do kůže. Proč by mělo tělo pracně získávat pantothenan přes kůži, když jej může přivést krví až na místo potřeby. Zcela otevřeně tvrdím, že pokud žena zajistí v potravě dostatečný přísun všech vitamínů, třeba i konzumací vhodného doplňku výživy, dosáhne určitě lepšího výsledku. Tím nechci znevažovat moderní šampóny. Naopak si myslím, že obsahují další cenné látky, které vlasům určitě prospívají. Jenom považuji zdůrazňování účinků pantothenanu v šampónech za přinejmenším přehnané. Jako za zcela zavádějící lze považovat tvrzení, že pantothenan obsažený v laku na vlasy jej vyživuje a tím pomáhá jeho zpevnění a dosažení vyššího lesku. Takováto formulace je z fyziologického hlediska nesmyslem.

Kyselina pantothenová

Určitě zajímavou oblastí uplatnění kyseliny pantothenové je při obnově tkání. Opět se jedná o souvislost se syntézou bílkovin a proto její aplikace může úspěšně iniciovat zrychlenější regeneraci pokožky nebo sliznic. Tento efekt nachází uplatnění především při hojení a zacelování pooperačních jizev.

Související články

Co je Capimin a jak působí?

Vitamíny

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.vitaminyplus.cz

www.capimin.cz

www.kerbet.cz