Galenus

Vitamín B<sub>6</sub>, pyridoxin

Vitamín B6

Charakteristika

Vitamín B6 je vlastně směs tří velmi podobných látek. Jedná se o pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin. Obecně vžitým označením pro všechny tři látky je pyridoxin. Poněvadž v těle současně existuje velmi účinný mechanismus, který dokáže z jedné látky vytvořit kteroukoliv ze zbývajících dvou, není mutné jejich příjem sledovat odděleně.

Kukuřice

V čistém stavu jsou to bezbarvé krystalky, dobře rozpustné ve vodě. Stabilita je nejvyšší u pyridoxolu, který se vyskytuje nejčastěji v rostlinách. Pyridoxal a pyridoxamin jsou obsaženy hlavně v živočišných tkáních a jsou méně stálé. Snadno se rozkládají na světle a při vysoké teplotě.

Přirozené zdroje

Pyridoxin se vyskytuje především v kvasnicích, v mase, v játrech, v listové zelenině a v celozrnné mouce. Určité množství pyridoxinu tvoří i bakterie, vyskytující se ve střevě.

Průměrný obsah pyridoxinu v potravinách (mg / kg)
hovězí maso9
vepřové maso6,5
drůbež8
ryby10
játra hovězí22
játra vepřová20
mléko0,6
tvrdý sýr8
vejce - žloutek4,5
mrkev2
hlávkový salát2,5
brambory2,2
špenát3
fazole5
kukuřice, zrno15
rýže7
rýže loupaná2,8
pšenice5,5
pšeničná mouka2,8
žitná mouka2
mateřské mléko0,1
pivovarské kvasnice suš.60

Denní potřeba

Jako denní potřeba se uvádějí hodnoty pro děti 1 mg, děti od 8 let 1,5 mg, ženy 1,6 mg, muži 2 mg a kojící ženy 2,5 mg.

Doporučená denní dávka pyridoxinu je v ČR stanovena vyhláškou na 1,4 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 10 mg.

Diabetici a lidé trpící Parkinsonovou nemocí mohou užívat pyridoxin výhradně pod lékařským dozorem. Těhotná žena by se měla řídit takktéž doporučením lékaře, neboť potřeba je silně individuální a doporučují se dávky v rozmezí 4 a 10 mg. Podobně se doporučuje zvýšená dávka v prvních čtrnácti dnech menstruačního cyklu a u žen s intenzívnějším krvácením, a to přibližně 4 - 6 mg.

Projevy předávkování

Výrazný nadbytek pyridoxinu v potravě může vyvolat projevy nedostatku hořčíku a zinku. Jiné projevy nadbytku nebyly popsány.

Projevy nedostatku

Počátečním projevem jsou změny na kůži, která je mastná a dochází často k jejímu zanícení. Trvá-li nedostatek déle, objeví se záněty v dutině ústní. Dále se objevují poruchy v tvorbě červených krvinek a poruchy nervové soustavy. Nedostatek pyridoxinu není ani tak způsoben jeho malým příjem v potravě, spíše však její nevhodnou skladbou. Je-li potrava bohatá na bílkovinu, je i potřeba pyridoxinu vyšší. Uvádí se, že 1 mg pyridoxinu umožní zpracování přibližně 60 g bílkovin. Vážným problémem při zužitkování přijatého pyridoxinu je současná konzumace některých léků. Také hormonální antikoncepční pilulky omezují využití pyridoxinu.

Biochemická aktivita

Biochemická aktivita pyridoxinu je spjatá s funkcí enzymů, přeměňujících aminokyseliny. Je-li některé aminokyseliny nadbytek, dokáží enzymy obsahující pyridoxin odstranit aminoskupinu a zbytek molekuly aminokyseliny využít jako zdroj energie. Jiné enzymy zase dokáží z molekuly odstranit karboxylovou skupinu a potom je zbytek molekuly využit k tvorbě látek, které hrají důležitou roli například v reprodukci. Další enzymy zase umožňují přeměnu jedné aminokyseliny na druhou a tím vyrovnávat jejich případný nedostatek. Je však nutno připomenout, že v případě esenciálních aminokyselin to neplatí. Tyto aminokyseliny musí být potravou dodány, neboť zajistit jejich tvorbu naše tělo neumí.

Pyridoxin

Související články

Co je Capimin a jak působí?

Vitamíny

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.vitaminyplus.cz

www.capimin.cz

www.kerbet.cz