Galenus

Vitamín K

Vitamín K

Charakteristika

Do skupiny vitamínu K řadíme především 3 sloučeniny. Jedná se o vitamín K1 neboli fylochinon, vitamín K2 neboli farnichinon a vitamín K3 neboli menedion. Jedná se o žluté krystalické látky dobře rozpustné v tucích. Vitamín K1 je tepelně stabilní, rozkládá se až při teplotách nad 100 °C. Spolu se zbývajícími dvěma vitamíny je citlivý na světlo a silnější kyseliny a alkálie. Ztráty při zpracování odborná literatura neuvádí.

Vepřová játra

Přirozené zdroje

Vitamín K se vyskytuje především v zelených rostlinných tkáních, jako je zelí, špenát, květák a luštěniny. Ze živočišných tkání jsou to především játra.

Průměrný obsah vitamínu K v potravinách (µg / kg)
hovězí maso1.400
vepřové maso1.500
drůbež250
játra hovězí2.000
játra vepřová6.000
mléko40
vejce1.600
brambory1.000
květák600
červené zelí3.200
bílé zelí1.600
jahody1.200
pšenice400
mateřské mléko10

Denní potřeba

Jako denní potřeba je uváděna hodnota pro děti 20 μg, pro děti od 8 let 40 až 80 μg, pro ženy 70 až 100 μg, a pro muže a kojící ženy 100 až 140 μg.

Vysokou produkci vitamínu K se vyznačují bakterie, obsažené v lidském střevě. Vstřebávání je závislé na dostatečné produkci žlučových kyselin.

Doporučená denní dávka vitamínu K je v ČR stanovena vyhláškou na 75 μg.

Projevy předávkování

Vysoké dávky vitamínu K mohou vyvolat zvýšené vylučování bilirubinu a tím navodit příznaky žloutenky. Avšak tak vysoké dávky, které byly použity k navození tohoto stavu, není prakticky možné z potravy zajistit. Při použití doplňků výživy se jedná o vitamín, který lze předávkovat. Zvyšuje krevní srážlivost a proto je zřejmé, že může být používán pouze se souhlasem lékaře. Předávkování se projevuje návaly do hlavy a pocením.

Projevy nedostatku

Nedostatek se naproti tomu může projevit především u novorozenců, kdy není plně funkční střevní mikroflóra. Může dojít ke krvácivosti nejen z pupečníku, ale i do střeva a dokonce i do mozku. Důsledkem nedostatku vitamínu K je obecně prodloužená doba srážení krve při vzniklém poranění, v případě většího nedostatku samovolné krvácení do vnitřních orgánů nebo ze sliznic.

Biochemická aktivita

vitamínu K souvisí bezprostředně s účastí vápníku při srážení krve. Umožňuje totiž vazbu funkčních skupin na bílkoviny, které se procesu srážení účastní. Tyto skupiny pak následně váží vápník, což v dalším kroku umožní přeměnu protrombinu na účinný trombin. Tento enzym umožní vznik fibrinové síťky, na které se zachycují červené a bílé krvinky. Vytvoří se tak krevní sraženina, uzavírající poraněné místo.

Menachinon

Poslední výzkumy ukazují, že vitamín K umožňuje také vazbu funkčních skupin na kostní bílkovinu osteokalcin. Tato bílkovina se pak vyznačuje schopností vázat vápník a tím vytvářet odpovídající strukturu kostí. Nelze tedy vyloučit, že by se mohl vitamín K využít pro podpoření léčby osteoporózy (řídnutí kostí).

Související články

Vitamíny

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.vitaminyplus.cz

www.kerbet.cz