Výživa těhotných a kojících žen
Výživa těhotných a kojících žen
Výživa v těhotenství
Za devět měsíců v těle matky z jediné buňky vyroste nemluvně v délce kolem 50 cm a hmotnosti přes 3 kg. Celý tento vývoj je podmíněn dostatečným přísunem všech živin v potravě matky, eventuelně ze zásob, které organismus matky vytvořil před oplodněním.
Těhotenství klade mimořádně vysoké nároky na organismus ženy, která musí přísunem živin zabezpečit nejenom potřeby svého těla, ale musí zabezpečit i plod, který se v ní vyvíjí. Je potřeba si uvědomit, že výživa ženy přímo ovlivňuje rostoucí dítě. Žena musí dodržovat pravidelný denní režim ve stravování, jídelníček musí být velice pestrý a jeho složení musí zajistit přísun všech živin. Měla by jídlo konzumovat v menších dávkách a častěji, aby nedocházelo k přílišnému zaplňování žaludku.
Zvláštní chutě v těhotenství
Často se naplno projeví efekty fyziologické paměti. Znamená to, že najednou žena dostane chuť na zcela konkrétní jídlo, i když jej několik let vůbec nekonzumovala. To proto, že někdy dříve zaznamenalo její tělo nedostatek nějaké živiny a ona v této době, třeba i náhodou, zkonzumovala jídlo na tuto živinu bohaté. Její tělo okamžitě tuto situaci vyhodnotilo tak, že potřebnou živinu získalo z potravy, která vykazovala určitý chuťový vjem. V okamžiku, kdy se opět objeví nedostatek této živiny, tělo podvědomě vyvolá chuťový vjem na toto jídlo. A protože v období těhotenství jsou nároky a potřeba živin výrazně vyšší, snadno lze vyvolat u některé živiny nedostatek. Těhotné ženy jsou proslulé svými nenormálními chutěmi. Je zcela běžné, že dostávají chuť na kyselé zelí, následně třeba na zákusek a vzápětí na mléko.
Zácpa v těhotenství
Těhotná žena snadno trpí zácpou. Tento nepříjemný stav lze ovlivnit zvýšenou konzumací syrové i vařené zeleniny, ovoce a tmavého pečiva. Bílé pečivo je vhodné ve stravě omezit, stejně tak i sladkosti. Naopak musí strava obsahovat zdroj hodnotných živočišných bílkovin, jako je vaječný bílek a mléčné bílkoviny buď přímo z mléka, nebo ze sýrů, jogurtů a tvarohu. Rostlinné bílkoviny ze sóji nebo ostatních luštěnin nejsou příliš vhodné.
Doplňky stravy
Stravu je vhodné doplňovat vhodnými multivitamínovými doplňky stravy a tyto konzumovat zásadně v průběhu jídla nebo po jídle. A to s vědomím toho, že některé vitamíny a minerální látky mohou mít zhoršenou využitelnost. Důvod je velice prostý. Konzumací takové tablety nalačno dochází k rychlé změně v rovnováze na sliznicích orgánů trávicího ústrojí a v tělních tekutinách, na které reaguje i vyvíjející se plod. Tyto změny nejsou v žádném případě žádoucí. Obzvláště, jsou-li minerální látky v takovém přípravku obsaženy v anorganické formě, je reakce sliznic negativní a ve zvýšené míře se produkují specifické látky, které zvyšují peristaltiku střeva. Některé z nich ovlivňují i chování sliznice dělohy a placenty. Mezi nejméně vhodné patří sírany a z oxidů zejména oxid zinečnatý a měďnatý. K těmto jevům nedochází u přípravků, které minerální látky obsahují v organické formě. Je nutno dbát na to, aby nedošlo k předávkování vitamínů A a D. Také konzumace doplňků stravy ve formě tablet, které v jedné tabletě obsahují celodenní potřebu minerálů a vitamínů, není vhodná. Těhotná žena by měla dávat přednost doplňkům výživy, jejichž obsah v tabletě pokrývá například třetinovou potřebu a zkonzumovat 3 tablety v průběhu dne.
Výživa v době kojení
Po porodu je třeba zajisti potravou přísun živin na pokrytí energetických potřeb nutných pro zvládnutí mnoha nových úkolů. Navíc musí tělo matky zajistit produkci dostatečného množství mléka. V tomto období musí být strava především hodnotná energeticky, i když nároky na ostatní živiny se nesnižují po celou dobu kojení.
Pro tvorbu mléka potřebuje žena klid a dostatek nepřerušovaného spánku. Předčasná ztráta tvorby mateřského mléka bývá nejčastěji důsledkem přetížení ženy a nedostatkem možného odpočinku. Je to vcelku logická reakce organismu ženy. Pro tvorbu mléka tělo potřebuje obrovské množství energie a tato činnost tělo značně vysiluje. Pokud tělo podvědomě vyhodnotí situaci jako možné ohrožení fungování životně důležitých funkcí, omezí spotřebu energie v těch místech, kde je to pro něj v daném okamžiku nejmenším zlem. Tvorba mateřského mléka je první na řadě.
Správná výživa kojící matky neznamená neodůvodněné přejídání, ale naopak pestrý a promyšlený výživový režim. Je nutné konzumovat větší množství mléka, aspoň 3/4 l denně, mimořádně vhodná je konzumace tvrdého sýru. Je nutné zajistit pravidelný příjem masa, vajec, sýrů, jogurtů, brambor, zeleniny a ovoce. Je vhodné konzumovat v menší míře i luštěniny. V tomto období se začne projevovat deficit železa a proto by měla žena konzumovat doplněk výživy obohacený o organicky vázané železo, nejlépe o laktát železnatý. To proto, že přenos železa do mateřského mléka je omezován jeho transportní rychlostí v těle matky a laktát železa se v současnosti jeví jako nejúčinnější forma příjmu železa (účinné vstřebávání železa do krve je ale podmíněno přítomností tzv. ITF faktoru). Není vhodné nutit ženu do zvýšené konzumace tekutin, její tělo si o optimální množství řekne samo.
Související články
Odkazy
Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.